Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Perkins-Tryon Public Schools

  • Ellen Alexander

    Cook, High School
  • Jenna Allen

    English/SPED Teacher
  • Kimberly Anglin

    School Registrar
  • Lisa Armstrong

    Administrative Assistant
  • Stephanie Austin

    Cook, High School
  • Sabina Barta

    8th Grade History Teacher
  • Tina Beadnell

    Paraprofessional
  • Samantha Beeler

    Cook, Intermediate School
  • Erin Bergner

    4th Grade Teacher
  • Jessica Bigelow

    Cafeteria Manager, Middle School
  • Donna Boles

    Intermediate School Principal
  • Linda Bookout

    Paraprofessional
  • Lisa Bowman

    Speech Pathologist
  • Stacy Boyd

    District Secretary/Special Education Secretary
  • Dayna Branch

    Special Education Teacher
  • Shawnda Brandell

    Certified Indian Ed Tutor
  • Brenda Brandon

    Special Education Teacher
  • Heather Brown

    3rd Grade Teacher
  • Michael Brown

    Science Teacher/Current Events/Coach
  • Brandon Brunker

    Agriculture Education Teacher
  • Regina Brunker

    Science Teacher
  • Conner Burnett

    Science Teacher
  • Jerry Burnett

    Middle School Principal/Basketball Coach
  • Ronny Capps

    Maintenance Supervisor
  • Pam Casey

    Paraprofessional
  • Marla Cavanaugh

    Title 1 Instructor
  • April Chambers

    Counselor
  • Susan Champion

    Insurance Coordinator
  • Laura Clark

    Secretary
  • Korrie Coakley

    Language Teacher
  • Kirsten Cockriel

    Paraprofessional
  • Callie Collins

    1st Grade Teacher
  • Julie Colton

    Child Nutrition Secretary, Elementary School
  • Jonny Corbitt

    History Teacher
  • Pearle Cramer

    Indian Ed Teacher
  • Teresa Crawford

    Administrative Assistant
  • Diane Culie

    Head Cook, Elementary School
  • Carla Cummings

    Physical Education Teacher
  • Darla Dabbs

    Cook, Middle School
  • Melanie Davis

    1st Grade Teacher
  • Dwayne Deaver

    Bus Driver
  • Ashley Drake

    1st Grade Teacher
  • Lisa Duke

    Cook, Elementary School
  • Jacey Duncan

    2nd Grade Teacher
  • Jenny Durnal

    Financial Secretary
  • April Easley

    3rd Grade Teacher
  • Jake Ehrlich

    Dean of Students/Science Teacher
  • Michal Ellis

    4th Grade Teacher
  • Teresa Ellis

    Reading Teachers Aide
  • Paige Field

    1st Grade Teacher
  • Autumn Focht

    PreK Teacher
  • Ashley Gale

    Paraprofessional
  • Kim Galt

    English Teacher
  • Rachel Gassett

    Paraprofessional
  • Kathryn Genevro

    Music Teacher
  • Sharon Gober

    Speech Pathologist
  • Abbigail Goodnight

    Middle School Band Director
  • Randy Goodnight

    Director of Bands
  • David Griffin

    Drivers Education Teacher/Softball Coach
  • Jill Grounds

    Special Education Teacher
  • Becky Guerrieri

    Computer Lab
  • Melinda Hane

    Kindergarten Teacher
  • Tobi Harris

    STEAM Lab Instructor
  • Beth Hawkins

    Media Specialist
  • Tessa Hayes-Crump

    Bus Driver/Paraprofessional
  • Tracy Hill

    Kindergarten Teacher
  • Bryce Hoggatt

    Coach/Geography
  • Katurah Hoggatt

    1st Grade Teacher
  • Lance Hoggatt

    Science Teacher/Coach
  • Erik Holt

    Coach/Computer Applications Teacher/Current Events
  • Helen Holt

    3rd Grade Teacher
  • Jeff Holt

    History/OK & World Teacher
  • Ashlyn Hood

    2nd Grade Teacher
  • Amanda Hoppe

    2nd Grade Teacher
  • Chelsea Hornberger

    Administrative Assistant
  • Lacie Hornberger

    Paraprofessional
  • Cathy Horton

    Physical Education Teacher
  • Rhonda Hover

    Reading Specialist
  • Callie Huckabay

    Kindergarten Teacher
  • Dawayne Hudson

    Head Football Coach
  • Sarah Jackson

    English Teacher
  • Lauren Jardot

    Attendance Clerk
  • Ali Johnsen

    Kindergarten Teacher
  • Sarah Johnson

    Teacher's Assistant
  • Stephanie Jones

    Paraprofessional
  • Sarah Keathley

    Paraprofessional
  • Christina Kendrick

    Math Teacher
  • Carrie Kinsey

    Child Nutrition Director, Elementary School
  • Debra Lancaster

    Cook, Elementary School
  • Jeremy Lee

    Paraprofessional
  • Ashley Lewis

    Paraprofessional
  • Deanna Lewis

    Intermediate School
  • Brennan Lightfoot

    Bus Driver
  • Danna Littau

    4th Grade Teacher
  • Nicole Longan

    Kindergarten Teacher
  • Russell Longbrake

    Science Teacher/Coach
  • Kristy Mages

    Special Education Teacher
  • Cloey Maloy

    Paraprofessional
  • Dena Maloy

    Paraprofessional
  • Anita Manny

    Cook, Intermediate School
  • Beth Marshall

    Kindergarten Teacher
  • Brandon Martin

    PE/Geography/Career Explorations Teacher
  • Cory Martin

    Family & Consumer Science Teacher
  • Jeremy Martin

    Geography
  • Patsy Matheson

    2nd Grade Teacher
  • Ally Mathis

    Paraprofessonal
  • Deanna Mays

    1st Grade Teacher
  • Fatima Mazboudi

    Cafeteria Manager, High School
  • Tarissa McChristian

    4th Grade Teacher
  • Matlin McCray

    3rd Grade Teacher
  • Rena McCullough

  • Charmin McElroy

    Special Education Director/School Psychometrist
  • Joe McElroy

    Superintendent
  • Tayla McGuire

    Cook, Middle School
  • Jessica Miller

    Guidance Counselor
  • Kevin Miner

    History/Financial Literacy Teacher /Baseball Coach
  • Trish Moffatt

    Teacher Assistant
  • Terri Moore

    Math Teacher
  • Anita Morris

    MASH Teacher
  • Dawn Murray

    Bus Driver
  • Don Myers

    Bus Driver
  • Robin Nichols

    Language Arts Teacher
  • Connie Nicholson

    Art Teacher
  • Jake Niles

    5th Grade Social Studies Teacher
  • Nicole Niles

    Math Teacher
  • Carla Odom

    Administrative Assistant
  • Crystal Owens

    Middle School Counselor
  • Dylan Parker

    US History Teacher/Basketball Coach
  • Erika Payton

    Pre-K Teacher
  • Sandi Pool

    Pre-K Teacher
  • Brandon Poteet

    High School Principal
  • Tammy Powers

    Bus Driver
  • LaTrisha Rasmussen

    Health/Athletics Teacher
  • Darci Robinson

    Library Media Specialist
  • Jennifer Robinson

    6th Grade Reading Teacher
  • Shaun Roebuck

    PE/Health/Coach
  • Dana Rutter

    4th Grade Teacher
  • Kelley Sasser

    PreK Teacher
  • Laramie Sasser

    English Teacher
  • Debbie Savory

    Bus Driver
  • Jack Savory

    Transportation Supervisor
  • Tammie Savory

    Bus Driver
  • Crystal Schafter

    Cook, Intermediate School
  • Caylie Schmidt

    Library Media Assistant
  • Stacie Seever

    Paraprofessional
  • Nicole Serner

    Business/IT Teacher
  • Marcy Sharp

    Paraprofessional
  • Flo Shinault

    Head Cook, Intermediate School
  • Lucinda Shirm

    Teacher's Assistant
  • Jeanette Shropshire

    3rd Grade Teacher
  • Dayna Simma

    Music Teacher
  • Shaunna Smith

    Geometry Teacher
  • Taylor Smith

    Algebra I Teacher/Coach
  • Krystal Smola

    Library Media Assistant
  • Aaron Stanberry

    5th Grade Math Teacher
  • Kasey Stancell

    5th Grade Language Arts Teacher
  • Brett Stevens

    Counselor
  • Haley Sylvester

    1st Grade Teacher
  • Pamela Tarlton

    Special Education Teacher
  • Leslie Taylor

    Library Media Specialist
  • Nicole Tivis

    6th Grade Language Arts Teacher
  • DeNeal Towes

    Speech Pathologist
  • Sara Truesdale

    Attendance Clerk
  • Crystal Turner

    3rd Grade Teacher
  • Trent Turner

    Coach/Current Events/Geography/Civics
  • Cami Tyberg

    3rd Grade Teacher
  • Paul Van de Poel

    Special Education Teacher
  • Avecon Villanueva

    Paraprofessional
  • Kristi Voelker

    2nd Grade Teacher
  • Allan Wall

    Spanish Teacher
  • Lilia Wall

    5th Grade Science Teacher
  • Monica Wall

    Paraprofessional
  • Kaylee Washington

    Family & Consumer Science Teacher
  • Donnie Watkins

    Maintenance
  • Sue Watkins

    District Secretary
  • Beth Watt

    Science Teacher
  • Joseph Webber

    Science Teacher
  • LaVona Welch

    Teacher's Assistant
  • Mary Lou Wertman

    English III Teacher
  • Jill Wheatley

    2nd Grade Teacher
  • Andrea Whisman

    Special Education Teacher
  • Bruce Williams

    Athletic Director
  • Mandi Williams

    Elementary School Principal
  • Stacey Williams

    Reading Specialist
  • Barbara Williamson

    Technology Education Teacher
  • Dave Willis

    Psyc/Soc./Economics Teacher
  • Mallory Winn

    4th Grade Teacher
  • Kaleb Wood

    Agricultural Education Teacher
  • DeAnna Yarbrough

    6th Grade Math Teacher